Jedan iod vodećih svetskim medicinskih čaopisa The Lancet počeo je seriju od 4 članka posvećenih kontroverzama u kardiologiji. Prvi članak je posvećen najčešćem obliku ishemijske bolesti srca, pektoralnoj angini. Pristup časopisu je moguć preko naše baze linkova. Koronarna bolest srca je veoma rasprostranjena u svetu. Najčešće se ispoljava kao stabilna angiina pectoris odnosno pojava bola u grudima ili odgovarajućih smetnji u naporu ili posle druge provokacije. Uprkos velikom napretku u dijagnostici, lečenju i rehabilitaciji ovih bolesnika još uvek postoje nedoumice koje čekuju rešenja.
Tri osnovna nerešena problema u postupku sa anginom su delovanje na faktore rizika, lekovi koji se koriste u terapiji angine i intervencije za lečenje angine. Pored standardnih faktora rizika (povišen krvni pritisak, pušenje, šećerna bolest, opšta gojaznost) ostali faktori rizika su abdominalna gojaznost, metabolički sindrom i psihiološki stres.
Kako postupati sa tim dodatnim faktorima?
Sa aspekta primene lekova, pored aspirina svi pacijenti sa stabilnom anginom treba da uzimaju statine (lekove za snižavanje nivoa holesterola u krvi). Iako statini smanjuju pojavu koronarnih tegoba u oko jedne trećine pacijenata, apsolutno poboljšanje zavisi od apsolutnog rizika. Svi pacijenti bez izuzetka treba da uzimaju inhibitore angiokonvertaze dok uloga beta blokatora u sprečavanju budućeg pogoršanja koronarne bolesti ostaje i dalje predmet diskusije. Perkutane intervencije mogu da uklone simptome ali ne produžavaju dužinu života ako se porede sa efektima medikamentne terapije. Podaci o smrtnosti govore u prilog operativnog lečenja (by pass operacije) naročito u osoba sa promenama na tri suda ili čak i ako su promene na dva suda. Lečenje angine zahteva pristup sa poznavanjem prirode promena, promenu načina života i lečenje koje se prilagođava svakom pojedinom pacijentu.