Američko udruženje lekara, (ACP), podkomitet za ocenu kliničke efikasnosti doneo je vodič za postupak u dislipidemiji u bolesnika sa dijabetesom tip 2. Vodič je zasnovan na pregledu 12 studija o dejstvu lekova za sniženje nivoa lipida plazme koje su se specifično bavile dijabetesnim bolesnicima i čiji su osnovni ciljevi bili ukupni mortalitet, kardiovaskularni i cerebrovaskularni mortalitet. Studije su podeljene u dve kategorije: primarna prevencija (pacijenti bez poznate koronarne bolesti) i sekundarna prevencija (bolesnici sa poznatom koronarnom bolešću). Zaključeno je da terapija za snižavanje nivoa lipida za 22 do 24% smanjuje učestalost kardiovaskularnih poremećaja. Lekovi izbora su statini.
ACP preporuke su sledeće:
1) Terapija za snižavanje lipida treba da se koristi u svih bolesnika sa poznatim koronarnim oboljenjem i dijabetesom tip 2 za prevenciju koronarnog morbiditeta i mortaliteta. U svih bolesnika sa koronarnim oboljenjem treba koristiti statine izuzev u osoba sa dijabetesom i niskim nivoom HDL-C i LDL-C. U ovim slučajevima gemfibrozil može da ima bolji efekat.
2) Statini treba da se koriste u svih odraslih bolesnika sa dijabetesom tip 2 i drugim kardiovaskularnim faktorima rizika kao mera primarne prevencije makrovaskularnih komplikacija. Nema dokaza da statine treba koristiti kao primarnu prevenciju u osoba ispod 55 godina sa dijabetesom tip 2 i bez drugih faktora rizika za kardiovaskularnu bolest.
3) Pacijenti sa dijabetesom tip 2 treba da uzimaju umerene doze statina ako se oni koriste samo za snižavanje nivoa lipida plazme. Ni jedan od statina nema prednosti nad drugim.
4) Zbog sigurnosti terapije statinima, rutinsko praćenje mišićnih enzima ili funkcije jetre u dijabetesu tip 2 nije potrebno, sem u izuzetnim, specifičnim slučajevima.
Integralni tekst vodiča, preko baze linkova možete naći u referenci: Snow V et al. Lipid control in the management of type 2 diabetes mellitus: a clinical practice guideline from the American College of Physicians. Ann Intern Med. 2004;140:644-649.