Iako je terapija sredstvima za snižavanje lipida u plazmi sprečila neželjene ishode u pojedinom populacijama, malo je poznato o njihovom uticaju u dijabetesnih pacijenata. U studiji koja je delimično finansirana od strane proizvođača, ispitivanjem je obuhvaćeno 20,536 osoba (5,963 sa dijabetesom, 14,573 sa okluzivnom arterijskom bolešću bez poznatog dijabetesa), istraživači su poredili efekat simvastatina (40 mg dnevno) i placeba. Osobe koje su uzimale simvastatin imale su u petogodišnjem periodu za 24% manje ozbiljnih kardiovaskularnih ishoda (nefatalni infarkt miokarda, koronarna smrt, moždani udar ili revaskularizacija) nego osobe koje su uzimale placebo.
Sada su se istraživači fokusirali na 5963 osobe sa dijabetesom. Među njima osobe koje su uzimale simvastatin imale su za 22% manje vaskularnih incidenata od grupe koja je uzimala placebo. Između 2912 dijabetesnih bolesnika koji nisu imali dijagnozu okluzivne arterijske bolesti na početku ispitivanja i od 2426 sa početnim nivoom LDL hoelsterola ispod 3.0 mmol/L , simvastatin je značajno smanjio stopu prvog vaskularnog incidenta --za 33% odnosno 27%. Konačno, u bolesnika koji su doživeli prvi vaskularni incident tokom studije, simvastatin je smanjio pojavu drugog incidenta za oko 30%. Oko 5% osoba koje su uzimale simvastatin i 17% iz placebo grupe uzimalo je neki drugi statin u nekom vremenu trajanja studije.
Ovo je do sada najveća studija terapije hiperholesterolemije u dijabetesnih osoba i pokazano je da simvastatin smanjuje ozbiljne vaskularne incidente čak i kod osoba bez primetnih promena u početku studije. Povoljni efekat statina udružuje se sa povoljnim posledicama drugih lekova (ACE inhibitori, aspirin, beta adrenergijski antagonisti). Prema ovim nalazima i prvim nalazima još nepublikovane Collaborative Atorvastatin Diabetes Study in type 2 diabetes statine treba koristiti rutinski u bolesnika sa dijabetesom čak i ako je nivo holesterola ispod 3.0 mmol/L.