Štitasta žlezda utiču na sve ćelije tela i povećavaju njihovu aktivnost. Na taj način štitna žlezda bitno utiče na rast i razvoj posebno centralnog nervnog sistema i na proizvodnju toplote u telu. Osim metabolički aktivnih hormona štitne žlezde, tiroksina, T4, i trijodtironina, T3, koji se stvaraju u folikulskim, najbrojnijim ćelijama štitne žlezde, u svetlim ćelijama štitne žlezde se stvara i kalcitonin, hormon koji učestvuje u regulaciji kalcijuma.
Česti poremećaji funkcije i građe štitne žlezde
Štitna žlezda može da ispolji više značajnih poremećaja od kojih su neki vrlo česti. Ovi problemi mogu da se podele na:
1. Poremećaje sinteze, deponovanja, lučenja i delovanja hormona,
2. Poremećaje rasta kada uvećana štitasta žlezda vrši pritisak na okolne vratne organe ili je jednostavno vidljiva kao zadebljanje na vratu
3. Pojavu nodusa ili čvorova u tkivu štitne žlezde kada raste pozornost na pojavu raka štitne žlezde
4. Rak štitaste žlezde.
- Struma- Promenjena građa štitaste žlezde. Struma se često uklanja iz kozmetskih razloga ili zbog pritiska na druge vitalne organe vrata kada otežava disanje ili čak i gutanje.Nekada struma raste iza grudne kosti kada izaziva probleme zbog pritiska na okolne organe.
- Rak štitne žlezde - rak štitne žlezde nije čest malignitet ali je, ipak, najčešći maligni tumor endokrinih žlezda.
- Pojedinačni čvor titne žlezde - Ima nekoliko osobenosti štitnog nodusa (čvora) koje povećavaju pozornost na njegovu malignu, zloćudnu prirodu. Iako više od 50% populacije ima štitne noduse, velika većina nodusa je benigne, dobroćudne prirode. Nekada ovi čvorovi imaju osobine koje povećavaju sumnju na zloćudnu prirodu. Ove osobine, naj-važniji uzroci i dijagnozni postupci navedeni su u delu koji se bavi nodusima. Posebno je dat pregled značaja ultrazvuka u dijagnostici nodusa.
- Hipertiroidizam - Hipertiroidizam označava dejstvo viška hormona štitne žlezde poreklom iz tkiva štitne žlezde. Opisano je više uzroka hipertiroidizma, postupaka u dijagnozi i različitih modaliteti lečenja. Posebno su opisani problemi sa hipertiroidizmom u dečjem dobu, u trudnoći i kod starih lica.
- Hipotiroidizam - Hipotiroidizam označava nedovoljnu proizvodnju ili nedovoljno dejstvo hormona štitne žlezde. Najčešće je uzrokovan hroničnim zapaljenjem ili lečenjem bolesti štitne žlezde. Opisani su uzroci, dijagnoza i lečenje. Posebno je opisan hipotiroidizam u trudnoći.
- Tiroiditis - Tiroiditis je zapaljenje (ali ne obavezno infekcija) štitaste žlezde. Obično je praćen opštim znacima zapaljenja ali nekada protiče nezapaženo. Subakutni tiroiditis je virusno zapaljenje štitaste žlezde posebnog kliničkog toka. Hronični tiroiditis je najčešći uzrok hipotiroidizma kod odraslih.
Štitna žlezda - osnovni pojmovi
Štitna žlezda je smeštena na prednjoj strani vrata, između dva mišića koji prominiraju na prednje- bočnim ivicama vrata. Snopovima vezivnog tkiva povezana je za prednju stranu dušnika od donje ivice grkljanske hrskavice koja stvara izbočenje na prednjoj strani vrata (Adamova jabučica). Ima izgled leptira sa dva režnja koji odgovaraju krilima. Desni režanj je nešto veći, visok je oko 4 cm dok je levi obično visok 3.7 cm. Spojeni su tankim slojem tkiva koji je širok oko 2 cm.