Sadašnji vodič Svetske Zdravstvene Organizacije sugeriše prag od 2.5 standardne devijacije ispod proseka za zdrave mlade osobe (T skor –2.5) za dijagnozu osteoporoze; nije sigurno da će prihvatanje ovog nivoa kao praga za početak lečenja sprečiti većinu preloma zbog osteoporoze.U longitudinalnoj observacionoj studiji (koju je finansirao proizvođač jednog sredstva za lečenje osteoporoze) ispitivana je učestalost opasnosti od preloma u 149,524 belih žena (srednja starost 65). Merena je periferna koštana gustina (BMD) na podlaktrici ili prstu jednim od apsorpciometrijskih ili ultrazvučnih postupaka; tokom 12 meseci beležena je svaka nova fraktura. Saopšteno je ukupno 2259 preloma od kojih je 18% bilo un žena sa T skorom od –2.5 ili ispod (od ovih 26% preloma kuka). Iako broj preloma dramatično raste sa smanjenjem T skora, samo 45% osteoporoznih preloma bilo je u osoba koje ispunjavaju kriterujume iz vodiča Nacionalne fondacije za osteoporozu za farmakološko lečenje osteoporoze (T skor –2.0 ili ispod ili –1.5 i ispod sa kliničkim faktorima rizika). U pratećoj analizi, autori su predložili protokol za postupak sa osteoporozom u kome se uzimaju u obzir prethodni prelomi, T skor od –1.8 ili ispod, zdravstveno stanje i stepen pokretljivosti kojim se otkriva oko 74% osoba koje kasnije mogu imati prelome.
Iako ovo nije kontrolisana studija, izgleda da dokazuje da samo uzimanje T zbira nije dovoljno za ocenu rizika od preloma u osteoporozi.
Integralni tekst se može naći u: Siris ES et al. Bone mineral density thresholds for pharmacological intervention to prevent fractures. Arch Intern Med 2004; 164:1108-12.