Adenom: Benigni, dobroćudni tumor (endokrine žlezde).
Adrenalin: Hormon koji luči centralni deo (srž) nadbubrežne žlezde. Danas se naziva epinefrin.
Anaplastični tiroidni kancer: Redak oblik tiroidnog kancera koji brzo raste i ima vrlo nepovoljan tok
Antitiroidni lekovi: Lekovi koji blokiraju sposobnost tiroidne žlezde da proizvodi hormone.
Bazedovljeva bolest: Struma, hipertiroidizam i očne promene koje je opisao lekar opšte prakse iz Merzeburga, Karl fon Bazedov. Naziva se i Grejvsova bolest.
Benigni: Dobroćudan, nije maligni.
Beta blokirajući lekovi: Lekovi koji blokiraju prijemčivost jenog dela vegetativnog (autonomnog) nervnog sistema. Ovde se pominju sa aspekta blokiranja nekih efekata tiroidnih hormona.
Kalcitonin: Hormon koji se stvara u C (svetlim) ćelijama u tiroidnoj žlezdi; nazivaju se i parafolikulske ćelije. Ima ulogu u metabolizmu kalcijuma. Proizvode ga i ćelije tumora koji potiče iz C ćelija.
Hladan čvor: čvor u štitastoj žlezdi koji ne vezuje radioaktivni obeleživač.
Kompenzacijska struma: Uvećanje štitaste žlezde u celini kojim ona pokušava da nadoknadi nesposobnost ili nemogućnost stvaranja hormona.
De Quervain ov tiroiditis: Zapaljenje štitaste žlezde koje se odlikuje bolom i prolaznim hipertiroidizmom. Naziva se i subakutni tiroiditis.
Osušena tiroidea: Sirovi preparat štitaste žlezde životinje koji se koristio u lečenju hipotiroidizma.
Difuzna struma: Uvećanje cele štitaste žlezde sa glatkom homogenom površinom.
Egzoftalmus: Izbočenost oka (u Bazedovljevoj bolesti).
Folikulski tiroidni kancer: Drugi po učestalosti oblik tiroidnog karcinoma. Ima relativno dobru prognozu.
Grejvs ova (Graves) bolest: Hipertiroidizam izazvan povećanom proizvodnjom tiroidnih hormona iz difuzne strume često sa očnim promenama. U Evropi se češće naziva Bazedov ljeva bolest.
Hašimoto (Hashimoto) tiroiditis: Zapaljenje (ali ne infekcija) štitaste žlezde. Obično izaziva pojavu strume i kasnije hipotiroidizam.
Hormon: Hemijski proizvod endokrine žlezde koji se oslobađa direktno u krvotok. Putuje krvnom strujom do udaljenih organa gde izaziva različita dejstva.
“Topli” čvor: Zadebljanje tiroidne žlezde koje koncentriše radioaktivni jod kao i okolno tiroidno tkivo.
Hipertiroidizam: Skup simptoma i znakova hipermetabolizma zbog povećane proizvodnje i dejstva tiroidnih hormona.
Hipofiza: Mala žlezda veličine zrna graška smeštena u koštanom udubljenju na bazi lobanje koje se zove tursko sedlo. Stvara hormonske proizvode koji utiču na rad mnogih drugih žlezda među kojima i tiroidna žlezda. Osim toga, reguliše i metabolizam vode.
Hipotiroidizam: Simptomi i znaci smanjene proizvodnje, nedovoljne efikasnosti ili neravnomerne raspodele tiroidnih hormona.
Hiperparatiroidizam: Preterana proizvodnja paratiroidnog hormona iz obolele žlezde. Poremećaj u žlezdi može biti u vidu pojedinačnog adenoma ili su sve paratiroidne žlezde uvećane i hiperaktivne.
Jod: Halogeni element, neophodan za normalnu tiroidnu funkciju.
Struma indukovana jodom: Struma izazvana preosetljivošću tiroidnih folikulskih ćelija na jod.
Istmus: Mali deo tiroidnog tkiva koji spaja oba režnja žlezde.
Larinks (Larynx): Grkljan, deo disajnog puta između ždrela i dušnika. U njemu se nalaze nabori sluznice koji treperenjem stvaraju glas.
Litijum: Alkalni metal čije soli se koriste u lečenju depresije i nekih hematoloških poemećaja. Može da utiče na tiroidnu funkciju i da nekada izazove pojavu strume .
Lugol ov rastvor: Rastvor joda u kalijum jodidu.
Maligni: Kancerizni.
Medula (medulla): Centralni deo, srž. Obično se misli na srž nadbubrežne žlezde ili koštanu srž.
Medularni tiroidni karcinom: Retka forma tiroidnog kancera koji potiče iz parafolikulskih, svetlih ili C ćelija. Može biti nasledan i javlja se i u formi kompleksnih tumorskih stanja. Stvara abnormalne količine svog proizvoda, kalcitonina tako da se otkriva određivanjem kalcitonina u krvi.
Metabolizam: Potrošnja kalorija i kiseonika da bi se stvorila energija
Metimazol: Preparat iz grupe tiouree koji sprečava organifikaciju joda.
Multinodularna struma: Uvećana štitasta žlezda nehomogene građe sa dva ili više čvorova koji se mogu jasno izdvojiti (isto značenje ima i pojam polinodozna struma).
Miksedem (Myxoedema): težak zapušten hipotiroidizam.
Neoplazma: Bukvalno novotvorevina. Radi se o abnormalnom, nekontrolisanom rastu. Može da bude benigna ili maligna.
Nodularna ili nodozna struma: Uvećanje štitaste žlezde, promena građe u vidu jednog ili više čvorova koji su jasno ograničeni.
Nodus: Jasno ograničeno zadebljanje dela tiroidne žlezde. Obično je ispunjen tkivom ali se pipanjem ne može razlikovati od ciste.
Osteoporoza: Nedostatak mineralnog sadržaja kosti.
Palpitacije: Osećaj ili utisak nelagodnosti iza grudne kosti zbog primetnog rada srca. pacijent navodi nepravilan, pojačan, oslabljen srčani rad ili jednostavno da primećuje rad sopstvenog srca što ga uznemirava.
Papilarni tiroidni karcinom: Najčešći oblik tiroidnog karcinoma; pošto njegove ćelije zadržavaju neke normalne osobine naziva se i diferentovani tiroidni karcinom (zajedno sa folikulskim karcinomom).
Paratiroidne žlezde: Obično četiri male žlezde smeštene na polovima režnjeva štitaste žlezde sa zadnje strane. Stvaraju parat hormon, PTH, koji kontroliše metabolizam fosfora i kalcijuma.
Paratiroidni hormon (PTH): Hormon koji luče paratiroidne žlezde. Reguliše izlučivanje fosfora putem bubrega čime se održava nivo kalcijuma.
Propylthiouracil (Propiltiouracil, Propicil, PTU): Lek iz grupe tiouree koji sprečava organifikaciju joda i na taj način zaustavlja proizvodnju tiroidnih hormona.
Radioaktivni jod: Izotopi joda koji emituju najčešće gama ali i beta i alfa emisiju. Zavisno od vrste emisije koriste se za prikazivanje izgleda i funkcije žlezde ili za uništavanje tiroidnog tkiva.
Scan (sken): Izraz koji znači “slika” dela tela ili celog tela dobijena postupkom skeniranja.
Silent (nemi, bezbolni) tiroiditis: Zapaljenje štitaste žlezde koje liči na Hašimoto tiroiditis ali obično prolazi spontano, bez metaboličkih posledica.
Struma: Promena građe štitaste žlezde. Može biti ujednačena, difuzna struma ili čvorasta, nodozna struma. Struma ne znači uvek i bolest pošto uvećanje žlezde nekada nalazimo i kao fiziološku, normalnu, reakciju u trudnoći ili pubertetu.
Tirostimulišući hormon, tirotropin (TSH): Hormon prednjeg režnja hipofize koji deluje na receptore na površini tiroidnih epitelnih folikulskih ćelija i stimuliše njihovu funkciju i rast.
Thyroid Binding Globulin (TBG): Protein plazme koji se stvara u jetri. Služi za vezivanje i transport tiroksina.
Tiroglobulin: Protein tiroidne žlezde, normalno smešten u tiroidnim meškovima (folikulima). Mala količina se nalazi u krvotoku. Koristan je za praćenje toka operisanih bolesnika zbog tiroidnog kancera.
Tiroidektomija: Operativno uklanjanje cele štitaste žlezde.
Tiroiditis: Zapaljenje tiroidne žlezde koje ne mora da bude (i obično nije) infekcija.
Tiroksin (T4): Primarni proizvod štitaste žlezde. sadrži četiri atoma joda i naziva se i tetrajodtironin.
Toksična struma: Uvećanje štitaste žlezde sa preteranom proizvodnjom tiroidnih hormona koji ispoljavaju svoje toksično dejstvo.
Trahea (dušnik): Disajna cev koja se nalazi između grkljana i glavnih dušnica (bronhija). Na njenoj prednjoj strani odmah ispod grkljanske hrskavisce smeštena je tiroidna žlezda.
TRH tst: Veoma osetljiv test za ispitivanje tiroidne funkcije. Sada se retko koristi zbog toga što su nam na raspolaganju pouzdani postupci za određvanje TSH.
Trijodotionin (T3): Hormon koji se proizvodi u štitastoj žlezdi ali i u drugim tkivima tako što se od tiroksina oduzima jedan atom joda. Trijodtironin je aktivni tiroidni hormon.
Tumor: Otok u širem smislu reči. Kada se upotrebi bez bliže oznake misli se na otok izazvan nekontrolisanim rastom ćelija.
Ultrazvuk: Zvuk čija je frekvenca iznad opsega koji čuje ljudsko uho. Ako se bliže ne označi, misli se na postupak gde se koristi ultrazvuk u ispitivanju strukture tkiva i organa.
Feohromocitom: Tumor ćelija koje stvaraju adrenalin i noradrenalin (sada epinefrin i norepinefrin). Najčešće je smešten u srži nadbubrega ali može da se javi na svakom mestu gde se nalaze ćelije koje ga normalno stvaraju (duž simpatikusnog nervnog sistema).