Pošto je hipertiroidizam u Bazedovljevoj bolesti izazvan antitelima koja prolaze kroz posteljicu, moguće je da izazovu i prolazni hipertiroidizam kod novorođenčeta. Poremećaj je prolazan i ne zahteva lečenje. Lekovi koji se koriste u lečenju hipertiroidizma majke prolaze kroz placentu i mogu da izazovu pojavu prolazne strume u bebe. Struma je posledica dejstva lekova na proizvodnju tiroidnih hormona u štitastoj žlezdi ploda. Poremećaj je prolazan i spontano se povlači ali je svakako neželjen i treba učiniti sve da se ne pojavi. Zbog toga se ponovo podvlači potreba da žena koja planira trudnoću a lečena je od Bazedovljeve bolesti pre trudnoće definitivno reši problem hipertiroidizma.
Hipotiroidizam majke ne utiče na plod koji zavisi od sopstvene proizvodnje tiroidnih hormona. Mnoge majke se pitaju da li lek levotiroksin može da naškodi plodu. Odgovor je NE jer lek ne prolazi placentu. Vrlo male količine koje prolaze u plodovu vodu plod uzima gutanjem ali je to zanemarljiva količina. U svakom slučaju, ovaj lek je potpuno neškodljiv za plod i nekada je čak poželjno da se doturi bebi ako se ima utisak da je nejena proizvodnja nedovoljna.
U uslovima nedovoljnog sadržaja joda (endemska područja) štitasta žlezda ploda nema dovoljno materijala iz koga bi sintetizovala hormone (kao što je to slučaj i sa majkom). U tims uslovima nastaju teški poremećaji razvoja celog ploda a posebno centralnog nervnog sistema. Plod je deformisan i ako je živorođen, razvoj je usporen sa teškim promenama u izgledu i mentalnom razvoju. Ovakav poremećaj se naziva kretenizam i danas je sve ređi zahvaljujući jodinaciji soli ili drugih vitalnih namirnica.
Drugi pormećaji vezani za štiastu žlezdu novorođenčeta su tzv urođeni, kongenitalni poremećaji. Retko može da potpuno izostane razvoj štitaste žlezde. Dete je hipotiroidno na rođenju i izuzetno je važno da se to primeti i odmah započne lečenje. Efekat nadoknade tiroksina je dobar jer se centralni nervni sistem razvija prve dve godine po rođenju tako da blagovremena nadoknada može u velikoj meri da ublaži posledice nedostatka štitaste žlezde. Poremećaji enzimskih sistema koji kontrolišu sintezu tiroidnih hormona dovode do pojave strume jer je pojačana hipofizna sekrecija TSH. Uz strumu postoji i hipotiroidizam jer nema dovoljne sekrecije tiroidnih hormona. Neka od ovih stanja su komplikovana i promenama na drugim organima naročito nervnom sistemu kada pored strume, hipotiroidizma postoji i gluvoća. Hipotiroidizam se kontroliše nadoknadom tiroksina kada se i struma smanjuje. Nažalost, druge promene ne mogu da se koriguju nadoknadom tiroidnih hormona.