Osnovni problem sa anaplastičnim karcinomom je da je u vreme dijagnoze tako invazivan i agresivan da je već zahvatio vitalne organe vrata i metastazirao u udaljene organe. Zbog toga se izuzetno mali broj ljudi upućuje na operaciju sa idejom da bude izlečen. Ako se dijagnoza postavi u ranom stadijumu potrebno je uraditi totalnu tiroidektomiju. Mnogi bolesnici čija bolest je tako odmakla da ne mogu da budu operisani mogu imati koristi od spoljašnje zračne terapije. Čine se pokušaji i sa nekim vidovima hemioterapije, posebno sa doksorubicinom i u kombinaciji sa zračnom terapijom ali su ukupni rezultati svih terapijskih postupaka sasvim nezadovoljavajući.
Hirurško lečenje tiroidnih bolesti
U jednom periodu su tiroidne bolesti mogle da se leče jedino operacijom. Nobelova nagrada za medicinu dodeljena je 1909. godine švajcarskom hirurgu Teodoru Koheru (Teodor Kocher) zato što je operacije tiroidne žlezde učinio sigurnim. Poslednjih 50 godina otkrića u medicini su smanjila potrebu za hirurškim lečenjem tiroidnih bolesti. Ipak, hirurško lečenje je još uvek nezamenljivi postupak u lečenju mnogih tiroidnih oboljenja.
Preoperativna istraživanja
Uvećanje ili promena funkcije tiroidne žlezde može da bude različitog uzroka i različite prirode tako da bolesnik pre pristupa lečenju mora da bude pažljivo ispitan. Ispitivanje se sastoji od pregleda, laboratorijskih analiza, po potrebi punkcije iglom, ultrazvučnog pregleda, scintigrafije radioaktivnim materijalima, rendgenskog pregleda ili posebnih postupaka koji se koriste samo u pojedinacnim slučajevima (skener, magnetna rezonanca i sl). Ako rezultati pregleda ukazu da je potrebno operativno lečenje, konsultuje se hirurg koji pomaže u donošenju odluke o konačnom postupku.
Indikacije za operaciju
Hirurško lečenje se danas najčešće koristi u tretmanu čvorova (nodusa) za koje se misli da su kancerogeni i koji su prethodno ispitani punkcijom tankom iglom. Mogućnosti punkcije iglom u dijagnozi kancera i drugih tiroidnih promena opisane su posebno.
Operacija može da bude definitivni postupak u lečenju hipertiroidizma različitog uzroka. Ako hipertiroidni bolesnik ima strumu sa više čvorova (polinodozna struma) onda je operacija najbolji nacin lečenja. Hirurgija se koristi i kod lečenja difuzne toksične strume (Bazedovljeva bolest) ili hipertiroidizma izazvanog pojedinačnim hiperaktivnim čvorom. Nekada štitasta žlezda izaziva smetnje ne svojom funkcijom nego svojom masom, veličinom, zbog pritiska na vrat i organe za disanje. To se naročito dobro vidi ultrazvukom ili rendgenskim pregledom. Ako je žlezda smeštena nisko, iza grudne kosti, tada je operacija najbolji postupak da se bolesnik oslobodi smetnji i zastiti od opasnih promena na disajnim putevima koje mogu da ugroze disajnu funkciju.