Tiroidni nodusi se češće javljaju u starijih osoba. Pregledom se mogu naći u više od 10% odrasle populacije. Ispitivanja posle smrti iz bilo kog (netiroidnog) razloga otkrivaju noduse u štitastoj žlezdi u više od 50% umrlih. Oko 95% pojedinačnih tiroidnih nodusa su benigne prirode tako da je samo oko 5% maligno. Kako je navedeno, najveći broj benignih tiroidnih nodusa su adenomi (dobroćudni tumori), tiroidne ciste i zapaljenska stanja. Ređi oblici su subakutni tiroiditis, bezbolni tiroiditis, ageneza jednog lobusa i fibrozni (Riedel ov) tiroiditis. Manji broj nodusa koji su maligne prirode najčešće pripadaju grupi diferentovanog tiroidnog karcinoma. Ćelije ovih karcinoma zadržavaju neke osobine normalnih ćelija. Više podataka o tiroidnom kanceru biće dato posle ovog poglavlja u delu posvećenom karcinomima. Na ovom mestu se navodi da je najčešći, papilarni tiroidni kancer uzrok pojavi malignog nodusa u 60% slučajeva i folikulski kancer u 15 do 20%. Ovi karcinomi se obično dobro leče i zbog toga je važno da se na vreme dijagnostikuju.
Punkcija tankom iglom (FNA) je jedini nehirurški postupak kojim može da se diferencira benigni od malignog nodusa (ali ne uvek i u svim slučajevima). Pošto se pripreme preparati, kako je navedeno napred, pregledom se dobija jedna od sledećih mogućnosti: nedijagnostički, benigni, sumnjiv i maligni.
- Nedijagnostički znači da nije bilo dovoljno reprezentativnog materijala u razmazu da bi se doneo verodostojan zaključak. Postupak tada treba da se ponovi. Oko 10% aspirata su nedijagnostički i ponavljanjem se dobija dobar uzorak u više od 50% punkcija.
- Benigna promena je najčešći rezultat i sastoji se iz normalnih folikulskih ćelija, koloida i mononuklearnih ćelija.
- Maligni tiroidni aspirati mogu da ukažu na papilarni, medularni i anaplastični karcinom kao i na limfom i metastaze u štitastu žlezdu. Dijagnoza folikulskog karcinoma nije moguća jer se citološkim pregledom ne može da vidi odnos prema kapsuli i krvnim sudovima. Pošto se benigni folikulski adenom ne može da razlikuje od karcinoma (oko 20% svih tiroidnih kancera) pacijenti sa nalazom folikulske lezije se upućuju hirurgu.
- Sumnjiv nalaz se dobija u oko 10% punkcija. Naknadnom proverom nađeno je da oko 25% sumnjivih lezija predstavljaju maligne promene. Zbog toga ove bolesnike ipak treba uputiti hirurgu čak i ako ponovljena punkcija ne potvrdi malignu prirodu promene.
U većini slučajeva FNA je prvi i jedini test potreban za ocenu prirode pojedinačnog tiroidnog čvora. (Određivanje TSH je neophodno za ocenu tiroidne funkcije.) To je siguran, efikasan i jednostavn postupak sa minimalnom traumom i zanemarljivim bolom kod izvođenja. Ako ga izvodi iskusna osoba, rezultati sa velikom pouzdanošću razdvajaju benigne od malignih tiroidnih promena.