Grejvs-ova bolest je dobila ime prema irskom lekaru Robertu Grejvs-u (Robert Graves) koji je opisao nekoliko bolesnika u Londonskom medicinskom žurnalu 1835. godine. U stvari, prvi opis bolesti dao je Kaleb Pari (Caleb Pary), 10 godina ranije. U Evropi bolest je poznatija po imenu nemačkog lekara opšte prakse iz Merzeburga, Karl fon Bazedova (Karl von Basedow). U svim zemljama je poznata i kao difuzna toksična struma sa istovremenim promenama na očima. Grejvs- ova bolest je bez sumnje najčešći uzrok hipertiroidizmu i javlja se u približno jedne osobe na 80 stanovnika. U poslednje vreme izgleda i češća. Mnogo je češća u žena nego u muškaraca (četiri do sedam puta a u nekim zemljama je i dvadeset puta češća u žena). Bolest se mnogo češće javlja u članova iste porodice iako do sada nije poznat tačan mehanizam ni vrsta naslednog obeležja.
Treba imati na umu da najveći broj struma nije praćen povećanom proizvodnjom hormona. Struma je najčešće posledica pojačane stimulacije žlezde da bi stvarala veće količine hormona jer aktuelno postoji njihov nedostatak. Bazedovljeva bolest se definiše kao autoimunski poremećaj u kome je imunski sistem bolesnika usmeren prema tiroidnim folikulskim ćelijama. Hipertiroidizam u Bazedovljevoj bolesti je izazvan produženom stimulacijom koju izazivaju antitela, imunoglobulini G, koji su usmereni prema receptorima za tirotropin na površini tiroidnih folikulskih ćelija. Antitela za koja ne znamo šta izaziva njihovo stvaranje prouzrokuju produženu i neobuzdanu stimulaciju folikulskih ćelija da stvaraju tiroidne hormone. Za razliku od TSH čija sekrecija prestaje kada tiroidni hormoni u krvotoku porastu, ova antitela nazvana TSH receptor antitela ili tirostimulišući imunoglobulini produženo stimulišu folkulske ćelije bez obzira na nivo tiroksina u serumu. Bazedovljeva bolest se odlikuje sa tri upadljive slike:
1. Hiperaktivnost tiroidne žlezde (hipertiroidizam),
2. Zapaljenje i otok tkiva oko očiju (oftalmopatija) i
3. Zadebljanje kože u donjoj trećini nogu (pretibijalni miksedem).
Većina bolesnika ne mora da ispolji sve tri grupe promena; očne promene nalaze se u oko 50% ali su znatno izražene samo u oko 5% bolesnika. Promene na nogama nalaze se u do 10% bolesnika obavezno uz teške promene na očima. Očne promene su najčešće u stepenu blage iritacije, svraba i crvenila vežnjača, tamne pigmentacije kapaka i retkog treptanja što bolesniku daje napet izraz. Detalji o bolesti oka u Bazedovljevom hipertiroidizmu dati su na drugom mestu