Kao što se vidi iz pregleda normalne funkcije štitne žlezde i građe, štitna žlezda stvara T3 i T4. Ova proizvodnja bi bila veoma mala i nedovoljna kada ne bi bila stimulisana hipofiznim tirotropinom. Tirotropin, TSH, sa jedne strane je u direktnoj negativnoj vezi sa hormonima štitne žlezde, a sa druge strane njegova sinteza i oslobađanje su stimulisani hipotalamusnim hormonom nazvanim hormon koji oslobađa TSH (skraćeno TRH). Savremene imunometrijske i radioimunološke tehnike omogućavaju veoma precizno i pouzdano merenje hormona u cirkulaciji i drugim telesnim prostorima. Poznavanje štitne fiziologije je neophodno da bi se dobro ocenilo koji test će se koristiti u dijagnostici i kako protumačiti dobijene rezultate. Nema ni jednog laboratorijskog testa ili postupka koji će sa potpunom sigurnošću dijagnostikovati određenu bolest ili stanje. Kombinacija navoda koje daje bolesnik, pregleda i laboratorije predstavlja najbolji puta za pouzdano i blagovremeno utvrđivanje i najmanjih poremećaja građe štitne žlezde i funkcije.
Na primer, snižena vrednost T4 može da znači poremećaj funkcije štitne žlezde ILI poremećaj funkcije hipofize koja ne stimuliše štitnu funkciju u dovoljnoj meri. Osim ovih, postoje i mnogi drugi razlozi među kojima su i teške netiroidne bolesti, uzimanje nekih lekova sve do neadekvatnog laboratorijskog postupka i analitičke greške koja je dovela do pogrešne dijagnozne pretpostavke.
Potvrda kliničke dijagnoze
Laboratorijsko ispitivanje štitne funkcije i građe
Najvažniji razlozi za korišćenje laboratorijskih testova u ispitivanju štitne žlezde su:
1. Potvrda kliničke dijagnoze štitnog oboljenja;
2. Praćenje terapije bolesnika sa štitnog oboljenjem;
3. Izdvajanje i upućivanje hirurgu bolesnika sa nodusom koji bi mogao da bude maligne prirode.
Određivanje tirotropina u krvi
Hipofizni hormon TSH stimuliše štitne folikulske ćelije da stvaraju veće količine hormona štitne žlezde. Kada koncentracija hormona štitne žlezde u krvi koja dospeva do hipofize opada, koncentracija TSH raste i obrnuto. Merenje TSH senzitivnim imunometrijskim postupcima danas se smatra prvim testom u oceni funkcije štitne žlezde. Današnji testovi imaju veliku osetljivost i sposobnost razlikovanja nedovoljne, adekvatne ili preterane aktivnosti štitne žlezde. U osnovi, normalan nalaz TSH u osbe koja nije na terapiji praktičnio isključuje štitnu disfunkciju. Ako je TSH povišen, najčešće je uzrok snižena funkcija štitne žlezde, hipotiroidizam. Niska koncentracija TSH obično znači tiroidnu hiperfunkciju, hipertiroidizam. Retko je TSH nizak zbog delovanja nekih lekova (kortikosteroidi) ili zbog oboljenja hipofize. Visok TSH može biti izazvan tumorom hipofize koji luči tirotropin u višku ali su ova stanja vrlo retka i dokazuju se tek kada se isključe uobičajeni i svakodnevni štitni poremećaji.