DRAGI POSETIOCI, U TOKU JE IZRADA NOVE INTERNET STRANICE, PA VAS MOLIMO ZA RAZUMEVANJE UKOLIKO NAIĐETE NA NEAŽURNE ILI NETAČNE INFORMACIJE. ZA SVA PITANJA STOJIMO VAM NA RASPOLAGANJU PUTEM TELEFONA 031597597 ili i-mejl adrese: office@cigota.rs
DRAGI POSETIOCI, U TOKU JE IZRADA NOVE INTERNET STRANICE, PA VAS MOLIMO ZA RAZUMEVANJE UKOLIKO NAIĐETE NA NEAŽURNE ILI NETAČNE INFORMACIJE. ZA SVA PITANJA STOJIMO VAM NA RASPOLAGANJU PUTEM TELEFONA 031597597 ili i-mejl adrese: office@cigota.rs
Gojaznost u dečjem uzrastu postala je, kako u svetu, tako i u Srbiji, ozbiljan zdravstveni problem. Prekomerna težina je faktor rizika za pojavu bolesti kao što su dijabetes, bolesti srca i krvnih sudova, lokomotornog aparata, kao i psihičkih problema, upozorila je, načelnica Centra za prevenciju i lečenje gojaznosti kod dece i adolescenata, dr Snežana Lešović, na predavanju održanom 3. aprila tekuće godine, koje su organizovali Biblioteka "Ljubiša R. Đenić" i Biblioteka Specijalne bolnice "Čigota".
Gojaznost je najstariji i najčešći poremećaj metabolizma čoveka. Do pred kraj XX veka smatrala se ,pre svega, estetskim problemom. Do gojaznosti najčešće dolazi zbog nepravilne ishrane i fizičke neaktivnosti, i kako kaže dr Snežana Lešović "okruženje u kojem naša deca žive značajno doprinosi nastanku i održavanju gojaznosti, a otežava usvajanje zdravih životnih stilova i zdravih navika uz pravilnu ishranu i fizičku aktivnost. Spoljašnji faktori su izuzetno značajni i doprinose nastanku tzv. primarne nutritivne gojaznosti koja je u 95% slučajeva uzrok gojaznosti, dok samo u 5% slučajeva deca su gojazna zbog endokrinoloških oboljenja, oboljenja centralnog nervnog sistema, upotrebe lekova ili kada se gojaznost javlja u sklopu sindroma."
Svetska zdravstvena organizacija je krajem devedesetih godina XX veka proglasila pandemiju gojaznosti. Po rečima dr Lešović " usvajanje pravila zdravog načina života u velikoj meri mogu sprečiti pojavu gojaznosti. Izbegavanje previše "grickalica", slatkiša, sokova, redovni i pravilno raspoređeni obroci, dovoljno fizičke aktivnosti, redovno pohađanje časova fizičkog vaspitanja u školama, smanjenje vremena provedenog ispred kompjutera i televizora na maksimalno dva sata dnevno, ključ su rešenja, ovog sada već globalnog, problema gojaznosti."
U nastojanju da utiču na zdravlje i promene statistiku po kojoj svako peto dete u Srbiji ima problema sa viškom kilograma, Specijalna bolnica "Čigota" je, uz podršku Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja, pre pet godina pokrenula program prevencije gojaznosti kod dece tzv. Program "Čigotica". Ovaj program je zasnovan na učenju i usvajanju novog, zdravog stila života. Deca od 12 do 18 godina se mogu lečiti o trošku Fonda u trajanju od dve nedelje. Osnova lečenja je hipokalorijska ishrana i svakodnevna, gojaznoj deci prilagođena, fizička aktivnost. Rezultat je smanjenje telesne mase, ali i zdravstvenih rizika koji su posledica loših navika i modernog načina života.
Program "Čigotica" je rezultat višegodišnjeg iskustva u tretmanu gojaznosti kod odraslih, koji u radu sa decom ima u Evropi jedinstven, multidisciplinarni pristup tima stručnjaka ovom, ne samo estetskom već i zdravstvenom problemu, a kroz koji je do sada prošlo više od 3000 dece iz svih krajeva naše zemlje, ali i iz zemalja u okruženju.
Biblioteka "Ljubiša R. Đenić"
foto: Dragan Nikić
MISIJA: Posvećenim i motivisanim radom svih zaposlenih i kontinuiranim usavršavanjem kadrova, podižemo nivo medicinskih, zdravstveno-rekreativnih i turistićkih usluga. Uz infrastrukturna ulaganja u poboljšanje smeštajnih kapaciteta, medicinske opreme, kabineta i pratećih sadržaja Specijalna bolnica “Čigota” se prezentuje kao referentna ustanova za bolesti štitaste žlezde i metabolizma u širem regionu. Stalnim podizanjem kvaliteta ostalih usluga stremimo povećanju ukupnog profita.
VIZIJA: Formiranje savremenog evropskog dijagnostičkog i rehabilitacionog centra kao i evropskog tiroidološkog centra. Potenciranje na najboljem medicinskom programu lečenja gojaznosti, savremenom wellness centaru. Sve navedeno treba da je u sklopu visokokvalitetatne zdravstveno-turističke ustanove, koja bi po svojim sadržajima bila jedinstvena u ovom delu Evrope.
Copyright © 2003 - 2024. Specijalna bolnica za bolesti štitaste žlezde i metabolizma . ČIGOTA Zlatibor . Realizacija Radionica KRUG Zlatibor