Skip to main content
Please wait...

 

Pod limfnom tečnošću se podrazumeva sva slobodna tečnost koja se nalazi u tkivu, a limfni sudovi predstavljaju put kojim se odstranjuje višak te tečnosti iz međućeliskih prostora i tkiva. Cirkulacijea limfe je neprestana i uvek se odvija od periferije ka središtu tela. U određenim oboljenjima i stanjima kao i usled neadekvatnog načina života može doći do usporenja ili zastoja limfne cirkulacije. To dovodi do pojave otoka, nagomilavanje toksina, slabije ishrane tkiva, pada odbrambene sposobnosti organizma pa se javlja i smanjena otpornost prema bolestima.

Cilj limfne drenaže je da se stimuliše cirkulacija, odnosno da se omogući odstranjenje viška tečnosti iz međućeliskog prostora putem limfnog sitema i limfnih čvorova u venski sitem i cirkulaciju. Time se odstranjuju otoci, poboljšava cirkulacija, dolazi do detoksikacija organizma, postiže se  bolja ishrana i regeneraciji tkiva, jačanje imunološkog sistema.
Limfna drenaža se izvodi manuelnom ili aparaturnom tehnikom ( presoterapija)
Ovaj postupak se primenjuje kod limfedema različite etiologije, nakon povreda sa pojavom otoka i hematoma, kod distorzije zglobova, nakon preloma. U kozmetičke svrhe, u kurama mršavljenja, prevenciji ili lečenju celulita.
Oboljenja i stanja u kojima se ne preporučuje primena limfne drenaže su : akutna zapaljenja, maligni tumori, tuberkoloza. tromboza i tromboflebitis, dekompezacija srca, hipertireoza, mladeži.